Haberler

16
ÖNDEŞ: KİLİS’İ GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR

2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi nedeniyle zor bir sınav vermeye başlayan serhat şehrimiz Kilis’in yaşadığı sorunların çektiği sıkıntıların en yakın takipçisi olan Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO), Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ önderliğinde bu krizin etkilerinin giderilmesi konusunda birçok çalışma yapmış ve çeşitli temaslarda bulunmuştu.

 

Bu çalışmalardan biri olan ve Kilis’in ekonomisi için mihenk taşı niteliğindeki banka kredileri borçları ve ödemeleri konusunda Denizbank Kilis Şubesi, yapılan görüşmeler neticesinde olumlu dönüş yapan ilk banka olarak özel bir karar aldı ve işletme kredilerini bir yıl erteleme imkânı sundu.

 

Konuyla ilgili Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU Kilis Esnaf ve Sanatkârları Odalar Birliği Başkanı Ömer SEVENGÜL, Denizbank Çukurova Bölge Müdürü Engin ESKİDUMAN Denizbank Çukurova Bölgesi KOBİ Satış Müdürü Kemal ODABAŞ, Denizbank Kilis Şube Müdürü Aynur YAŞAR ile birlikte bir basın açıklaması yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ şunları söyledi;

 

“Sözlerime başlamadan önce hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Bilindiği üzere 2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi neticesinde Kilis büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır. Bu göç nedeni ile güney sınırımızda boşalan alanlara PKK/PYD/YPG/DEAŞ gibi terör örgütleri yerleşmiş ve Kilis’i ve ülkemizi hedef alarak güvenliğimizi tehdit etmeye başlamıştır.

 

18 Ocak 2016 tarihinden beri devam eden roketli saldırılar neticesinde 28 canımız şehit olmuş yüzün üzerinde kişi yaralanmış, maddi ve manevi kayıplar yaşanmıştır.

 

Bu suretçe Kilis ekonomisi büyük zarar görmüş iş adamlarımızı tarif edilmeyecek sıkıntılar yaşamış ve yaşanmaya devam etmektedir.

 

Bu Krizin etkilerini azaltmak amacıyla Devletimiz bazı destekler açıklamış olmasına rağmen tam anlamıyla yeterli olmamıştır.

 

Çünkü çok talep etmemize rağmen bankalardan kullanılan ticari krediler, işletme Kredileri, KOBİ kredileri için bu güne kadar bir karar alınmamış idi.

 

İşte bu sesimize bu gün Denizbank kulak vererek Kilis için özel bir karar aldı ve işletme kredilerini bir yıl erteleme imkânı sundu. Ben huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum diğer bankalarda benzer karar alarak Kilis’i bu zor gününde yalnız bırakmazlar.

 

Bir temennim de Kilis’te inşaat sektörünü canlandırmak ve ihtiyaç sahiplerini gayrimenkul almaya teşvik etmek için belirli bir süre ile kısıtlı olmak üzere, Kilis’e düşük faizli konut kredisi verilmesidir. İnşallah bununda öncülüğünü yine Denizbank yapar diye düşünüyorum

 

Bu düşüncelerle tekrar hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyor, katılımınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

 

[Devamını oku...]

13
KİTSO’NUN MİSAFİRLERİ BTSO

Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonuyla iş dünyası ve kent protokolü Mehmetçiğe destek ve bölge halkına moral vermek ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) ile “Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü” imzalamak için 140 kişilik heyetle Kilis’e geldi.

 

Ziyaretin kapsamında Kilis Valiliği’ne giden heyeti Vali Dr. Mehmet TEKİNARSLAN ağırladı. Ziyaretin Kilis halkına ve kendilerine büyük bir moral verdiğini ifade eden Vali TEKİNARSLAN, “DEAŞ bölgemizde bugüne kadar 95 roket saldırısı gerçekleştirdi. Bu saldırılarda 24 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Terör örgütleri farklı isimlerle aynı çanaktan beslenmeye devam ediyor. Ülkemizin haklı ve güçlü mücadelesi mutlaka başarıya ulaşacaktır” dedi.

 

Daha sonra söz alan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ şunları söyledi;

 

“Sayın Valilerim, Sayın Belediye Başkanlarım, Sayın Milletvekillerim, Sayın Meclis ve Oda Başkanlarım, Bursa İş Dünyasının Çok Değerli Temsilcileri, Sayın Misafirler ve Basınımızın güzide temsilcileri hepinizi saygıyla selamlıyor barışın ve huzurun ana şehri Kilis’e hoş geldiniz diyorum.

 

2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi neticesinde Kilis büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır.

 

Bu gün kendi nüfusundan daha fazla Suriyeli misafire ev sahipliği yapmaktadır. 93.400 kişi olan merkez nüfusuna karşılık yaklaşık 130.000 Suriyeliye ev sahipliği yapmaktadır.

 

İçinde bulunduğumuz coğrafyada uluslar arası boyutta yaşanan sorunlar 18 Ocak 2016 tarihinden itibaren Kilis’i hedef haline getirmiş 05.05.2016 tarihinden itibaren Roketli saldırılara maruz kalmıştır.

 

Bu güne kadar Kilis’e 95 roket atılmış, 24 kişi şehit olmuştur. 100 den fazla kişi yaralanmıştır.

 

24 Ağustos 2016 tarihinde başlayan Fırat Kalkanı ve 20 Ocak 2018 tarihinde başlayan Zeytin Dalı Harekâtı ile Kilis’te güvenlik yeniden tesis edilmiştir.

 

Allah Devletimize, Milletimize ve Ordumuza zeval vermesin. Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

 

Kilis’i bu zor gününde yalnız bırakmayarak bizlere destek olan Bursa İlimizin çok değerli heyeti ve Bursa iş dünyasının Kilis’e ziyaretleri bizlere moral ve güç vermiştir.

 

Ziyaretinden dolayı duyduğumuz memnuniyeti belirterek şahsım ve camiam adına şükranlarımı sunar hepinizi sevgi saygı ve muhabbetle selamlarım.”

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası arasında kardeşlik ve işbirliği protokolü imzalandı. Her iki odanın ortak projeler ve çalışmalar yürütmesi amacıyla hazırlanan protokol BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BURKAY ile KİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ arasında imzalandı. BTSO ile imzalanan protokolün kendilerine büyük bir memnuniyet verdiğini söyleyen ÖNDEŞ, bölgenin çok ciddi anlamda bir yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Kilis’te 45 milyon metrekarelik genişleme alanına sahip yeni bir Tekstil Organize Sanayi Bölgesi kurduklarını ifade eden ÖNDEŞ, “Bursalı sanayicilerimizi bu bölgede yatırıma davet ediyorum. Bursa iş dünyasının tecrübesinden faydalanmak istiyoruz” dedi. 

 

Kilis ziyareti kapsamında Bursa heyetinin bir diğer durağı ise Kilis Belediyesi oldu. 2’nci Hudut Tabur Komutanlığını da ziyaret eden Bursa heyeti ayrıca Kilis esnafı ile sohbet ederek kent halkına moral verdi.  

 

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BURKAY, “Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bölge coğrafyamızın yeniden huzura kavuşması için çok önemli bir mücadele veriyor. İnşallah bu mücadelenin sonunda da Kilis ve bölge coğrafyamız yeniden zenginlik merkezine dönüşecek. Bizler Bursa iş dünyası olarak her sektörden temsilcilerimizle buradayız. Hem Kahraman Mehmetçiğimiz hem de bölge halkı için taşıdığımız hassasiyeti göstermek istedik” diye konuştu. İmzaladıkları protokolle Bursa ekonomisinin tecrübesi ve yatırım potansiyelinden Kilis’in faydalanmasını amaçladıklarını dile getirdi. 

[Devamını oku...]

26
VERGİ HAFTASI DOLAYISIYLA İL DEFTERDARLIĞINDAN KİTSO’YA ZİYARET

Bilindiği üzere Kamuoyunda Vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla her yıl Şubat ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak kutlanmaktadır.

 

Bu yıl 29’incisi kutlanan Vergi haftası etkinlikleri kapsamında, Defterdar Zekeriya KELEŞ, Vergi Dairesi Müdüresi Özlem UYAR ve beraberlerindeki heyet Odamıza ziyarette bulundular.

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ Nazik ziyaretlerinden dolayı Defterdar Zekeriya KELEŞ’ e ve beraberindeki heyete teşekkür ederek, “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır. Vergi, güvenlik , eğitim , sosyal hizmetler, sağlık ve belediye hizmetleri gibi konularda ortak yaşama giderlerini karşılamak, huzur ve güven içerisinde bir milletin devlet güvencesi altında yaşamasını sağlamak için bir görev ve zorunluluktur." Dedi.

[Devamını oku...]

07
KİLİS’TE YENİDEN MÜCBİR SEBEP HALİ İLAN EDİLDİ

01.03.2016 tarihinde başlayan Mücbir Sebep Hali’nin 31.07.2018 tarihine kadar uzatıldığı Maliye Bakanlığınca açıklandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ; “Buna göre Mücbir Sebep Hali’nin başladığı 01.03.2016 tarihinden Mücbir Sebep Hali’nin sona ereceği 31.07.2018 tarihi sonuna kadar verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerin verilme süresi 27.08.2018 günü sonuna kadar uzatılmıştır.

 

Ayrıca Mücbir Sebep Hali’nin sona ereceği 31.07.2018 tarihe kadar tahakkuk eden Motorlu Taşıtlar Vergisi taksit ödeme süresi 31.12.2018 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

31.07.2018 tarihinde kadar verilmesi gereken Geçici Vergi Beyannamelerinin verilmemesi ve Mücbir Sebep Hali nedeniyle ödeme süresi uzatılan vergi ödemelerinin 31.12.2018 tarihine kadar uzatılması uygun bulunmuştur.” Dedi.

 

KİTSO Başkanı ÖNDEŞ, Mücbir Sebep Hali’nin ne zaman sona ereceği konusunda da şu açıklamalarda bulundu; “Mücbir Sebep Hali 31.07.2018 tarihi itibari ile sona ereceğinden mükellefler tarafından 01.08.2018 tarihi itibaren verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerin kanuni süresinde verilecek ve ödemelerin kanuni süresinde yapılacaktır.”

 

Konuyla ilgili T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı yazısı ekli dosyada sunulmuştur. 

[Devamını oku...]

05
ÖNDEŞ; TALEPLERİMİZİ BAŞBAKANIMIZ SAYIN BİNALİ YILDIRIM’A TEKRAR İLETTİK

Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN ile beraberindeki heyet Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Kilis’e gelerek temaslarda ve yerinde incelemelerde bulundu.

 

 

Sayın Başbakanımızla görüşerek İlimizin durumunu ve taleplerimizi kendilerine ilettiğini belirten KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ yaptığı açıklamada; “ Kilis’in ekonomi dinamiklerinden biri olan Kilis Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlimize atılan roketler nedeniyle yaşanan ekonomik sorunların giderilmesi için KOSGEB Kredileri, Bağ-kur, SSK, Vergi Borçlarının silinmesi taleplerimizi Sayın Başbakanımıza ilettik. Kilis’te yaşayan Kilis’in bir ferdi gibi İlimizi yakından takip ettiğini belirten Başbakanımız 05.02.2018 tarihinde yapılacak olan Bakanlar Kurulu Toplantısında konunun değerlendirileceğini söyleyerek bizleri mutlu etti. Şimdiden Sayın Başbakanımıza şahsım, camiam ve hemşerilerim adına teşekkür ederim” dedi.

[Devamını oku...]

28
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ZEYTİN DALI HAREKATINA VE KİLİS’E DESTEK ZİYARETİ

ASKON, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, MÜSİAD, KAMU-SEN, TESK, TİM, TOBB, TÜGİAD, TÜMSİAD, TÜRK-İŞ, Türkiye Barolar Birliği ve TÜRKONFED Başkan ve Temsilcilerinden oluşan Sivil toplum ve iş dünyasını temsil eden 13 kuruluş, Zeytin Dalı Harekâtı’na desteklerini göstermek üzere Kilis’e geldi.

 

Sicil Toplum Kuruluşlarının Kilis temsilcileri ile İlimizin misafirlerini karşılayan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

 

“Sınırımızda odaklanan ve ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerini temizlemek, huzur ve güveni sağlamak amacıyla Devletimizin haklı ve gerekli olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na desteklerini göstermek üzere serhat şehri Kilis’imize gelen misafirlerimizin bu önemli ziyaret bizleri mutlu etti. Şahsım camiam ve hemşerilerim adına kendilerine teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.

 

Tarihi kahramanlıklar ve zaferlerle dolu ordumuz, Zeytin Dalı Harekâtız da zaferle nihayetlendirerek bölgemize ve sınırımıza huzur ve barışı getirecektir. Ülkemizin sivil toplumunu ve iş dünyasını temsil eden bizler temsilcileri olduğumuz kuruluşlar ve camialarız adına Devletimizin bu haklı ve gerekli mücadelesinin yanındayız.” Dedi.

 

Karşılamanın ardından Kilis Valiliğine geçildi.

 

Ziyaret sonrasında düzenlenen basın toplantısında heyet adına konuşan TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak devletin ve milletin yanında olduklarını, “Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Bize ders vermeye kalkışanlar, gelsinler, insanlık neymiş görsünler” dedi.

 

HİSARCIKLIOĞLU açıklamasında şunları söyledi:

 

“Türkiye’nin sivil toplumunu ve iş dünyasını temsil eden ülkemizin önde gelen kuruluşları olan: ASKON, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, MÜSİAD, KAMU-SEN, TESK, TİM, TOBB, TÜGİAD, TÜMSİAD, TÜRK-İŞ, Türkiye Barolar Birliği, TÜRKONFED olarak buradayız.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgeyi terör örgütlerinden temizlemek ve huzuru sağlamak amacıyla büyük bir operasyon yürütüyor. Devletimize ve milletimize desteğimizi göstermek için Suriye sınırındayız.

 

Bu kapsamda, Kilis Valimiz Dr. Mehmet TEKİNASLAN’ı ziyaret ettik. Kendisi zor bir zamanda, çok önemli bir görevi başarı ile yürütüyor. Sayın Valimize bizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

Suriye’de çatışmaların başladığı ilk günden bu yana, Türkiye büyük sorumluluk üstlendi. Bir yandan PKK, PYD, YPG, DAEŞ gibi terör örgütlerine karşı mücadele ediyoruz. Diğer taraftan, Suriye’nin toprak bütünlüğü için diplomasi yürütüyoruz. Diğer yandan da, savaşın ortasında kalmış 3,5 milyon Suriyeli kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz.

 

Bu süreçte, Suriye’ye komşu olan şehirlerimiz de büyük bir sorumluluk üstlendiler. İşte Kilis onlardan biri. Bu şehir, terör örgütlerinin vahşetinden kaçan on binlerce masumun umudu oldu. Kilis’in nüfusu 90 bin, misafir ettiği mülteci sayısı 125 bin. Yani Kilis kendi nüfusundan daha fazla misafiri ağırlıyor.

 

Dünyanın hiçbir yerinde bunun başka bir örneğini göremezsiniz. Şimdi bazı ülkeler, yaptığımız operasyonlar üzerinden ahkâm kesiyor, güya bize insanlık dersi vermeye kalkıyorlar. Kimse merak etmesin, inancımız gereği insan hayatına en fazla değeri biz veririz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Bize ders vermeye kalkışanlar, gelsinler, insanlık neymiş görsünler.

 

Zeytindalı harekâtı ile birlikte bu şehirlerimizin sorumluluğu bir kat daha arttı. Bir taraftan askerlerimizi ağırlıyorlar. Diğer taraftan hain teröristlerin kahpece saldırılarını göğüslüyorlar. Bu saldırılarda Kilis ve Hatay’da vatandaşlarımız şehit oldu. Kilis’teki şehitlerimizden biri iş dünyamızın üyesi; bir ahi. Kırıkhan’daki şehidimiz de işçilerimizin üyesi.

 

Sivil toplum olarak, millet olarak tek vücuduz. Bu kritik süreçte, hem taziyelerimizi iletmek, hem de desteğimizi ifade etmek için buradayız. Birazdan, teröristlerin saldırısı ile zarar gören camiyi ziyaret edeceğiz. Hainlerin bir camiye saldırmış olması, her türlü insani ve manevi değerden uzak olduklarının en açık göstergesidir.

 

Kilis ve Kırıkhan’da şehit olan vatandaşımızın ailelerine taziye ziyaretinde bulunacağız. Daha sonra Reyhanlı’yı ve Cilvegözü Sınır Kapımızdaki sahra hastanemizi ziyaret edeceğiz. Herkes şunu artık görmelidir; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.

 

Tüm uluslararası camiayı, konuyu saptırmayı bırakıp, teröre karşı net ve ortak duruş sergilemeye davet ediyoruz. Yurtdışındaki muhataplarımıza da bu harekâtın haklılığını anlatıyoruz. 

 

Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız. Bu vesile ile şehit askerimize ve vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’ta rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Allah, Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Allah yar ve yardımcımız olsun”.

 

Valilik ziyareti sonrası Kilis Belediyesi, roket isabet eden tarihi Çalık Camii ve camide vefat eden şehitlerimizin taziye evlerini ziyaret eden heyet ilimizden ayrılarak Kırıkhan ve Reyhanlı’ya giderek ziyaretlerine burada devam ettiler.

 

 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 50İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son